top of page

Gençlik Sırrı - Glutatyon

Vücudumuzda besinlerin işlenmesinden sonra ortaya çıkan toksik maddelerin bertaraf edilmesi ve hücresel deformasyonların önlenmesindeki rolü itibariyle antioksidanlar diyetimizde yer alması gereken önemli bir unsur. Ve sağlıklı yaşam için antioksidanların önemini biliyoruz artık.

Yapılan bilimsel araştırmaların son dönemde mercek altına aldığı en önemli antioksidan ise Glutatyon. Güçlü toksin arındırıcı etkisi yanında bağışıklık sistemini de güçlendiriyor olması önemini artırıyor. Henüz sırrı tam olarak çözülmemiş olmakla birlikte vücudun kendi sentezini yapabildiği ancak stres, radyasyon, enfeksiyonlar, kirlilik ve dengesiz-yetersiz beslenme ile ihtiyacını tam olarak karşılayamadığını ortaya konmuş durumda.

Peki glutatyon nedir?

Glutatyon; sistein, glisin ve glutamin adı verilen üç amino asidin bir araya gelmesiyle vücutta sentezlenen basit bir moleküldür. En önemli yararı, toksinler (civa, ağır metaller vb.) ve serbest radikaller gibi vücudumuzdaki zararlı bileşenleri yakalayıp vücuttan uzaklaştırmasıdır. Günümüz yaşam koşullarında maruz kaldığımız hava ve su kirliliği göz önünde bulundurulduğunda önemi daha da fark edilmektedir. Vücudumuz glutatyon üretir ancak yüksek stres düzeyi yerli üretime engel olmaktadır. Glutatyon sentezine yardımcı olan besin kaynaklarını aşağıdaki listede bulabilirsiniz.Brokoli - Brüksel lahanası – Lahana - Karnabahar Şeftali - Karpuz Tarçın – Kakule - Zerdeçal Domates Bezelye Sarımsak - Soğan Kırmızı biber Glutatyon üretiminin düzenli egzersiz ile de arttığı belirtilmektedir. Antioksidanların geri dönüşümünde Glutatyon Glutatyonu bu kadar önemli ve güçlü kılan şey onun aynı zamanda antioksidanları geri dönüştürmesidir (yeniden kullanılır hale getirmesidir). Vücut serbest radikaller ile uğraşırken, onlar bir molekülden diğerine geçirilir. Örnek olarak, onlar önce C vitamininden E vitaminine, E vitamininden lipoik asite ve ordan da etkisiz hale getirildikleri glutatyona gelirler. Antioksidanlar bu noktada geri dönüştürülürler ve vücut tekrar glutatyon molekülü üretir.


Glutatyon Seviyesini Yükseltmek için 9 İpucu Vücuttaki glutatyon seviyesini artırmak için Dr. Mark Hyman’ın verdiği 9 ipucu var:

1. Kükürt açısından zengin gıdalar tüketin. Sarımsak, soğan ve sebzeleri (brokoli, lahana, karalahana, karnabahar, su teresi, vs.) diyetinizde bulundurun.

2. Biyoaktif peyniraltı suyu proteinini deneyin. Bu büyük bir sistein kaynağıdır ve glutatyon sentezi için önemlidir. Peynir altı suyu proteini biyoaktif olmalıdır ve denatüre olmayan proteinlerden yapılmalıdır (“denatüre” normal protein yapısının bozulmasına denir). Pestisit, hormon, antibiyotik içeriği olmayan pastörize edilmemiş endüstriyel olarak üretilmeyen sütü seçin.

3. Egzersiz glutatyon düzeyinizi artırır ve böylece bağışıklık sistemini güçlendirir, detoksifikasyona ve vücudun kendi antioksidan savunmasını geliştirmesine yardımcı olur.

4. Glutatyonu hap olarak almayı düşünebilirsiniz ama vücut proteini sindirir – o yüzden bu şekilde yaparsanız faydasını pek göremezsiniz. N-asetil-sistein yıllardır astım ve akciğer hastalığı tedavisinde ve yaşamı tehdit edici derecede karaciğer yetmezliği olan kişilerin tedavisine yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Hatta, X-ışını çalışmaları sırasında kullanılan boyaların böbrek hasarı yapmasını önlemek için de verilmektedir.

5. Alfa lipoik asit. Hücrelerimiz için, glutayondan sonra ikinci önemli moleküldür ve enerji üretimi, kan şekeri kontrolü, beyin sağlığı ve detoksifikasyonda görev alır. Vücut genellikle bunu yeteri miktarda üretir, ama stres altındayken vücudumuzdakini tüketiriz.

6. Metilasyon besinleri (folat ve vitamin B6 ve B12). Bunlar vücudun glutatyon üretmesini sağlamaya yardımcı olurlar . Metilasyon ve glutatyonun üretimi ve geri dönüşümü vücudunuzdaki en önemli iki biyokimyasal işlevdir. Folat, vitamin B6 ve B12’yi düzenli bir şekilde alın.

7. Selenyum. Bu önemli mineral, glutatyon geri dönüşümünde ve yeniden üretilmesinde vücuda yardımcı olur.

8. C ve E vitaminlerini içeren antioksidan ailesi. Glutatyon geri dönüşümünde birlikte çalışırlar.

9. Devedikeni. Uzun zamandır karaciğer hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır ve glutatyon düzeyini artırmaya yardımcı olur.

190 görüntüleme0 yorum
bottom of page