BKSS ( Bilinçsiz Kronik Susuzluk Sendromu )

Su konusunda bilgi hemen her platformda bolca paylaşılıyor. Bu nedenle teknik bilgi vermeyeceğim. Ancak gelin neden daha az su içer hale geldik ona bakalım...

Birincisi; Alternatif tüketim sıvıları girdikçe (çay, kahve, şekerli içecekler, gazlı içecekler, bitki çayları, meyve suları vs) SU hayatımızdan yavaş yavaş çıkmaya başladı.

Alternatif tüketim sıvılarına göz atalım önce, en eskilerden yani kahve ve çay ile başlayalım. Gıda endüstrisi de başta bu ikisini baz alarak, ihtiyacı da doğru tespit ederek, bazen de yaratarak hareket etti zaten. İce tea, kahve çeşitleri vs. seçenekler sınırsız, hayatımızdaki sınırlardan çıkardılar bizi sağ olsunlar. Çileklisi de var limonlusu da, beyaz armutlusu da, sütlüsü, sadesi, karamellisi, çikolatalısı vs vs. ve kolay ulaşılabilir seçimler. Hayat sınırlarımızdaki seçimlerde o kadar da özgür değiliz.

Kahve, formu bozulmadığında ve dozunda tüketildiğinde; konsantrasyon yeteneğini artıran, alzheimer hastalığını önlediği (bazı araştırmalara göre %65), şeker hastalığına karşı koruyucu olduğu öne sürülen (%23-67 aralık geniş ancak etki kesin), karaciğer kanseri riskinden koruyabilen, yarı bilimsel yarı magazinsel verilerle birlikte faydaları ispatlı bir içecek.

Bilimsel bakışla ise içeriğindeki kafein, dopamin ve nonadrenalin gibi nörotransmitterlerin etkinliğini artırıyor. Ama sade olarak ve dozunda tüketildiğinde (-ki seçenek sunmaması en büyük sorunu, doğal haliyle bütün ihtiyaçları karşılayamıyor maalesef). Seçim sunmak için eklenenlerin tamamı faydayı azaltıyor, hatta çoğu zarar (şeker ve süt başta, aromalara girmiyorum) ama tüketimi daha fazla..Çay da benzer şekilde; içerdiği kafein benzeri tein maddesi ile benzer faydaları yaratırken, dozunda ve sade olarak tüketimi Theaflavin, thearubigin ve kateşin gibi bileşiklerle antioksidan etki yaratıyor. Ancak yeşil ve siyah olmak üzere iki seçenekle sınırlı sadece. Bitki çayları daha medikal boyut, eskiden kullanımı hastalıkların tedavisinde iken şimdi “moda” oldu… Seçenekleri artırmaya yarıyorlar büyük ölçüde… Hatalı kullanımları bazen büyük zarar veriyor hatta..

Diğer içeceklerin hepsini siz yorumlayın; bedeninizin meyve yemek yerine meyve suyuna neden ihtiyacı var? Ayrıca meyve suyu dediklerimiz genelde konsantre meyvenin sulandırılıp katkılarla desteklenmiş olanı. Gazlı içeceklere hiç girmiyorum..

Bedenin en önemli, hatta yaşamsal ihtiyacı SU… YAŞAMSAL İHTİYACI SU..

Su içmeyince ölüyoruz!!! Yeterli su tüketmediğimiz her gün ölüyoruz!!!

Önce hücreler su tutma kapasitesini kaybediyor (ciltteki yansıması kırışıklık), sonra hücreler işlev kaybediyor, sonra dokular işlev kaybediyor, sonra organlar işlev kaybediyor, sonra ölüyoruz!!!

Önümüze seçenekmiş gibi sunulan alternatifleri su zannettikçe öldürüyoruz bedenimizi!! Bugün Dünya’da bilinçsiz kronik susuzluk sendromu diye bir terminoloji kullanılmaya başladı.. Neden? Su içmiyoruz!!

Peki siz bugün su içtiniz mi? Ne kadar içtiniz?
200 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör